Тема: підсумковий урок з теми «Північна Америка»

Мета: в ході уроку перевірити, узагальнити, закріпити знання з теми «Північна Америка», розвивати вміння систематизувати вивчений матеріал, розвивати географічне мислення, усне мовлення, здатність застосовувати отриманні знання в пошуках відповіді на проблемні запитання, виховувати почуття дружби, вміння працювати в колективі, інтерес до вивчення географії.

Тип уроку: урок узагальнення знань; урок-гра.

Методи та методичні прийоми: картографічний, робота в групі, словесні, навчальна гра.

Обладнання: живе слово вчителя, карта, атласи, кросворди.

Структура уроку:  1. Організаційний момент

2. Мотивація пізнавальної діяльності.

3. Основна частина – гра.

4. Домашнє завдання.

5. Підсумок уроку.

ХІД УРОКУ

Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності до уроку

Мотивація пізнавальної діяльності

Кожна людина народжується мрійником та мандрівником. Хто не мріяв про далекі мандрівки та пригоди? Не хотів знайти відповіді на загадки нашої планети, розгадати секрети нашої цивілізації?

Ще зовсім недавно такий далекий материк, Як Північна Америка, був для нас наповнений загадками. Але завдяки наполегливості, рішучості і силі Христофора Колумб, Гудзона, Баффіна та багатьох інших дослідників ми відкрили для себе цей далекий материк.

Сьогодні, після вивчення теми «Північна Америка», ми повинні систематизувати свої знання, пригадати все, що вивчили на попередніх уроках. Для цього ми здійснимо мандрівку по материку. Наша подорож не буде тривалою, лише 40 хвилин і щоб все встигнути, ви повинні бути уважними, правильно і швидко відповідати на поставленні питання.

В подорож у нас вирушає 2 команди «АХ» і «ОХ».

Основна частина – гра

І Конкурс «Географічне положення. Ви отримали листа»

Добрий день, друзі!

Ну ось я і в Північній Америці. Довго ж я туди добирався. До мене тут побували: Магеллан, Христофор Колумб, Гудзон, Берінг, Васко да Гамма, а тепер сюди приїхав і я.

Прочитав я про Північну Америку дуже багато. По-перше  це найменший за площею материк на Землі. Тут протікає найдовша річка світу Міссісіпі, розташоване найсолоніше озеро світу – Велике Солоне озеро, найвища гора світу – Мак-Кінлі.

Свою подорож я вирішив розпочати з крайньої північної точки – мису – Мар’ято, потім перетну Центральні рівнини, Великі рівнини, Примексиканську низовину, Мексику і дійду до південної точки материка – м. Сент-Чарльз.

Довго я подорожував по складчастій області материка, аж поки мою подорож не зупинив злий вітер – самум.

Коли вітер вщух, я почув чудові пісні індіанців, які закликали до відпочинку. Я ж звичайно вирішив заглянути на вогник. Отже, до побачення. З повагою до вас Вася Переплуткін. Вивчайте, діти, географію, вона знадобиться в житті.

ІІ Конкурс « Рельєф. Тектоніка. Зав’яжи вузлик”

1.Найвища її вершина – гора Мак-Кінлі сягає висоти 6194 м.

2.Навколо Мексиканської затоки утворилася Мексиканська низовина.

3. В основі континенту лежить давня Північноамериканська платформа та складчаста область.

4.Простягаючись більше як на 900 км, гірський ланцюг Кордильєр продовжується в Південній Америці.

5.Складчаста область є основою для формування гірської системи – Кордильєри.

6. На Північноамериканській платформі сформувалися рівнини – Центральні, Великі.

Відповідь: 3; 5; 1; 4; 6; 2

ІІІ Конкурс « Клімат. Оратори»

Будь-який вчений, повинен свої доповіді і наукові розробки вміти гарно презентувати. І сьогодні ми послухаємо ваші вислови, стосовно клімату материка.

  1. За картою визначити, на яких схилах Кордильєр – західних чи східних – випадають рясні опади?

  2. Які зміни відбулися б у кліматі Північної Америки, коли б Кордильєри були розташовані на сході материка?

  3. Завдяки яким особливостям географічного положення і рельєфу в Північній Америці спостерігаються майже всі відомі на Землі типи клімату?

  4. Чому, клімат Флориди, набагато тепліше ніж клімат Каліфорнійського півострову, адже вони розташовані на одній широті і отримують однакову кількість сонячного тепла.

ІV Конкурс «Внутрішні води. Вірю – не вірю»

1.Чи вірите ви, що Міссісіпі найдовша річка світу?

2. Чи вірите ви, що у Міссісіпі тип живлення – сніговий?

3. Чи вірите ви, що Міссурі – притока Маккензі?

4. Чи вірите ви, що всі річки Північної Америки належать до басейну Тихого та Атлантичного океанів?

5. Чи вірите ви, що Міссурі належить до басейну Атлантичного океану?

6. Чи вірите ви, що Юкон впадає в Берінгове море?

7. Чи вірите ви, що річка Святого Лаврентія – рівнинна річка?

8. Чи вірите ви, що тип живлення річок Юкон та Маккензі – змішаний, з домінуванням снігового та льодовикового?

9. Чи вірите ви, що Маккензі впадає в Мексиканську затоку?

10.Чи вірите ви, що Велике Солоне озеро розташоване в Долині Смерті?

11. Чи вірите ви, що озеро Гурон входить до системи Великих озер?

12. Чи вірите ви, що Колумбія це річка в Північній Америці?

13. Чи вірите ви, що Колорадо це гірська річка?

14. Чи вірите ви, що Велике Солоне озеро, за складом води – солоне?

15. Чи вірите ви, що велике Ведмеже озеро – це льодовикове озеро за походженням?

16. Чи вірите ви, що Міссісіпі повноводна цілий рік завдяки тому, що води Мексиканської затоки наповнюють її?

V Конкурс «Природні зони. Опис»

1.Ця природна зона майже повністю позбавлена життя. Єдина рослинність, що трапляється тут на вільних від льоду ділянках – це плями мохів і лишайників (Арктичні пустелі)

2.Опади в цій зоні бувають не кожний рік. Мандрувати влітку небезпечно. За таких кліматичних умов людина втрачає1 літр води за годинну. (Пустеля)

3.Місцевість вкрита мохами, лишайниками, килимом квітів. Інколи зустрічаються карликові берези, верби. (Тундра)

4.Для цієї місцевості характерні низькі трави з домінуванням ковили, кирея. Можна зустріти бізонів, лисиць, зайців. (Прерії або степи)

5.Простягаються вузькою смугою вздовж Тихоокеанського узбережжя. Ростуть вічнозелені дуби, сосни, а також ліси з вічнозеленої секвої. (Твердолисті чагарники та ліси)

6.тільки хвойні породи – ялина, ялиця, сосна – здатні вижити на перезволожених грунтах  в умовах багаторічної мерзлоти. (Тайга)

VІ Конкурс «Дослідники. Кросворд»

Додаток до уроку.

VІІ Конкурс «Географічні об’єкти. Невідоме число»

Додаток до уроку

Домашнє завдання

Міні-твір «Чому мені сподобалась Північна Америка?»

Підсумок уроку

От підійшла до завершення наша подорож. Ви показали свої знання, які заслуговують на оцінювання.

Дякую за працю, до нових зустрічей.

«Зав’яжи вузлик”

1.Найвища її вершина – гора Мак-Кінлі сягає висоти 6194 м.

2.Навколо Мексиканської затоки утворилася Мексиканська низовина.

3. В основі континенту лежить давня Північноамериканська платформа та складчаста область.

4.Простягаючись більше як на 900 км, гірський ланцюг Кордильєр продовжується в Південній Америці.

5.Складчаста область є основою для формування гірської системи – Кордильєри.

6. На Північноамериканській платформі сформувалися рівнини – Центральні, Великі.

«Зав’яжи вузлик”

1.Найвища її вершина – гора Мак-Кінлі сягає висоти 6194 м.

2.Навколо Мексиканської затоки утворилася Мексиканська низовина.

3. В основі континенту лежить давня Північноамериканська платформа та складчаста область.

4.Простягаючись більше як на 900 км, гірський ланцюг Кордильєр продовжується в Південній Америці.

5.Складчаста область є основою для формування гірської системи – Кордильєри.

6. На Північноамериканській платформі сформувалися рівнини – Центральні, Великі.

Close