на тему: ДОКАЗИ ЕВОЛЮЦІЇ
20.02. 2018р.
Учитель біології: кандидат біологічних наук, доцент Чинкіна Т.Б.
Цілі уроку:
Формування ключових компетентностей:
- комунікативна;
- у природничих науках;
- дослідницька;
- математична грамотність;
- уміння вчитись упродовж життя.
Формування предметних компетентностей:
- довести факт еволюції органічного світу;
- розвивати вміння використовувати історичний метод дослідження;
- формувати вміння аналізувати фактичний матеріал, робити висновки і узагальнення;
- виховувати інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, інтерактивна дошка, мікроскопи та мікропрепарати.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (додатковий об’єм)
Форми роботи: бесіда, розповідь, демонстрація доказів еволюції, індивідуальна робота з роздавальним матеріалом , робота в групах з мікроскопами.
ХІД УРОКУ
- I. Організація класу
- II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Фронтальне запитування:
- Що ви розумієте під поняттям «еволюція природи»? (Відповідь: Історичний розвиток у просторі і часі)
- В які часи люди вже казали про еволюцію природи? (Відповідь: Ще у Давній Греції – 3-4 ст. до н.е.)
- Чому еволюція природи не помітна окремій людині за її життя? (Відповідь: Людина мало живе і не помічає історичні зміни природи)
- Хто вперше науково довів факт еволюції? (Відповідь: англ.вчений Чарльз Дарвін)
- Який метод вперше застосував Ч. Дарвін для доказу еволюції?
(Відповідь: Історичний)
Цими питаннями ви будете займатися на сьогоднішньому уроці.
III. Оголошення теми і мети уроку
Тема уроку: Докази еволюції
Мета уроку: довести факт еволюції природи
- IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення учителя:
Класифікація доказів еволюції: прямі (надає палеонтологія) і непрямі (надають порівняльна морфологія, п. анатомія, п. цитологія,
п. ембріологія та інші порівняльні біологічні науки).
Групова робота учнів за завданням:
За допомогою демонстрації слайдів визначте, які докази еволюції (прямі чи непрямі) вони представляють і які науки їх вивчають:
- викопні рештки тварин (прямі докази палеонтології);
- зовнішній вигляд людини і мавпи (непрямі докази п. морфології);
- внутрішня будова людини і мавпи (непрямі докази п. анатомії);
- клітини рослин і тварин (непрямі докази п. цитології);
- ембріони хордових тварин різних класів (непрямі докази п. ембріології)
Пояснення учителя:
Вітчизняний вчений І.І. Мєчніков (показую слайд з портретом вченого) у другій половині ХIХ століття висловив гіпотезу, що на ранніх етапах ембріонального розвитку зародки тварин мабуть повторюють основні періоди історичного розвитку їх предків (закон ембріонального розвитку).
Запитання до учнів: Головними доказами еволюції Ч. Дарвін вважав цитологічні і морфологічні, а чому не палеонтологічні? (Відповідь: Такої науки тоді ще не існувало).
Групова робота учнів за завданням:
- Розгляньте скаменілості тварин приблизним віком 120 млн. років і визначте, які це докази еволюції, запишить у зошиті відповідь;
- Розгляньте мікропрепарати рослинних і тваринних тканин, визначте, які це докази еволюції і запишить у зошиті відповідь.
- V. Підбиття підсумків уроку
Зробіть висновки за результатами уроку.
- VI. Закріплення вивченого матеріалу
Розв’яжіть задачу: В палеонтологічних залишках гіппаріона знайдено 97,5% радіоактивного калію (40). Період напіврозкладу калію-40 становить 300 млн. років. Визначте геологічний вік гіппаріона.
VII. Домашнє завдання
Самостійно підібрати докази еволюції за даними порівняльної патології, паразитології, фізіології, психології,морфології та анатомії.