1. 10.2018

Учитель хімії: кандидат біологічних наук, доцент

 Чинкіна Тамара Борисівна

Тема: Періодичний закон і будова атома. Значення періодичного закону

Тип уроку: узагальнююче повторення

Цілі уроку:

  • формування ключових компетентностей:

-комунікативна;

-уміння вчитись упродовж життя;

-соціальна;

  • формування предметних компетентностей:

-повторити й закріпити набуті знання  та вміння про періодичну систему хімічних елементів та її фізичний  зміст, будову атома, валентність;

-навчити  самостійно працювати з додатковими джерелами навчальної інформації і оцінювати значення наукових досягнень;

-виховувати інтерес до вивчення теми

Методи роботи: фронтальне опитування, випереджальне домашнє завдання , бесіда, робота учнів в малих групах

Обладнання: періодичні таблиці, роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ ютер

 

Хід уроку

  1. Організація класу

Всі учні поділяються на 3 групи, їх участь на уроці зараховується у вигляді балів. На допомогу групам – підручники 8 класу та додаткова література.

  1. Оголошення теми й мети уроку
  2. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

Назвіть основні поняття, вивчені протягом теми, які необхідні для її розуміння й практичного використання (наприклад,- хімічний елемент, атом, елементарна атомна частка, періодичний закон, періодична таблиця, відносна атомна маса, протонне число, нуклонне число, ізотоп, кварк та інш.)

  1. Мотивація навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці ми з вами пригадаємо та узагальнемо матеріал, вивчений протягом усієї теми.

Бесіда

А. З яких часток складається аби-яка речовина ?(Відповідь: з молекул, атомів чи йонів)

Б. Яку будову має атом? (Відповідь: атом складається з елементарних часток – протони і нейтрони утворюють ядро, навколо якого рухаються електрони)

В. Хто і коли відкрив періодичний закон і розробив його графічне відображення – періодичну таблицю? (Відповідь: Д.І. Менделєєв, 1896р.)

Отже на сьогоднішньому уроці вам необхідно пригадати все, що ви знаєте про будову атома і хімічні елементи та їх хімічні властивості.

  1. Робота в малих групах

А. Виступи учнів за випереджальним завданням:

-передісторія відкриття періодичного закону (перша група учнів);

-фізичний зміст періодичного закону (друга група учнів);

-передбачення, зроблені Д. Менделєєвим на основі періодичного закону (третя група учнів).

Б. Виконання вправ, запропонованих на відеоносіях:

-який вчений запропонував планетарну модель будови атома і отримав за цю роботу Нобелівську премію? (Відповідь: англ.вч. Е. Резерфорд)

-який вчений доповнив і виправив цю модель, розробивши вчення про орбіти та орбіталі електронів в атомі, за що теж отримав Нобелівську премію? (англ. вч. Нільс Бор)

-визначити хімічний єлемент, який має:

  • 3 протона і 4 нейтрона у ядрі атома (перша група-відповідь: ізотоп літію);
  • 3 протона і 3 нейтрона (друга група- відповідь: ізотоп літію);
  • 2 протона і 2 нейтрона (третя група – відповідь: ізотоп гелію).

В.Заповнити в таблиці «Характеристика хімічних елементів за положенням у періодичній таблиці» клітинки (роздавальний матеріал)

Таблиця 1.

Характеристика хімічних елементів за положенням у періодичній таблиці

Порядк.

номер

Символ

елемента

Назва елемента Заряд ядра

Кількість

протонів

Кількість електронів

Кількість

нейтронів

Вітчизняна Наукова

1

2

3

4

Н Водень Гідроген +1 1 1 0

 

№ 1 – приклад заповнення таблиці

№2 – виконує перша група ; №3 – друга група; №4 – третя група

Таблиця 2.

Характеристика хімічних елементів за положенням у періодичній таблиці

Порядк.

номер

Символ

елемента

Кількість Електронна формула Наявність ізотопів

Кількість валентних

електронів

Хімічна властивість
Орбіт Орбіталей

1

2

3

4

Н 1 1 1s1 + 1 Відновник- неметал

 

№ 1 – приклад заповнення таблиці

№2 – виконує перша група ; №3 – друга група; №4 – третя група

Самоперевірка виконання завдань. Під час перевірки розбираємо типові помилки.

  1. Підбиття підсумків уроку:

-Учитель пропонує учням зробити висновок;

-Учитель оголошує оцінки за роботу на уроці

  1. Домашнє завдання

Підготувати доповідь про творчість лауреатів Нобелівської премії за вивчення будови атома

Заповнити в таблиці «Характеристика хімічних елементів за положенням у періодичній таблиці» клітинки (роздавальний матеріал)

Таблиця 1.

Характеристика хімічних елементів за положенням у періодичній таблиці

Порядк.

номер

Символ

елемента

Назва елемента Заряд ядра

Кількість

протонів

Кількість електронів

Кількість

нейтронів

Вітчизняна Наукова

1

2

3

4

Н Водень Гідроген +1 1 1 0

 

№ 1 – приклад заповнення таблиці

№2 – виконує перша група ; №3 – друга група; №4 – третя група

Таблиця 2.

Характеристика хімічних елементів за положенням у періодичній таблиці

Порядк.

номер

Символ

елемента

Кількість Електронна формула Наявність ізотопів

Кількість валентних

електронів

Хімічна властивість
Орбіт Орбіталей

1

2

3

4

Н 1 1 1s1 + 1 Відновник- неметал

 

№ 1 – приклад заповнення таблиці

№2 – виконує перша група ; №3 – друга група; №4 – третя група

Close